Rakvere Kolmainu koguduse ajalugu
1226
1430
Basilikalaadset tüüpi kivikiriku ehitamisega jõuti lõpule 1430.a paiku. Tollest peaingel Miikaelile pühendatud ehitisest on praeguseks säilinud põhiplaan, torn, selle müüritrepp, akende teravkaared ja osaliselt piilarid.
Basiilikale viitavad ka torni 3. korruselt kolm võlvidele viivat ust, mis algselt viisid arvatavasti igaüks eri ruumi. Praegu ei saa kahte äärmist ust kasutada, sest nad suubuvad kumbki kiriku külglöövidest meetri jagu madalamale. Jälgitavad on ka pikihoone lääneviilus vana kiriku viilu jäljed, mis kuuluvad madalamate külglöövide puitkatusele. Tegu võis olla ka pseudobasilikaalse tüübiga - kesklööv küll kõrgem, kuid ilma akendeta.
16 sajand
18 sajand
Uus torn oli algselt kaetud laastudega. Tippu paigutati muna ja kukk, mis praegu asub Rakvere Muuseumis. Torni kõrgus risti tipuni on 62 m. Tornis asub 2 kella, väiksema kinkis 1641.a Kohala mõisaomanik Hans Hinrich von Tiesenhausen, suurema 1741.a Rakvere mõisaomanik, kiriku patroon Jakob Johann von Tiesenhausen (sen.). Kuni 1942. aastani oli tornis veel kolmaski kell (1783), see anti kasutada Kadrina kirikule.
Ajavahemikus 1855 - 1957 rippus selle asemel Carl Sigistnund Walteri maal "Kristus ristil", mida võib nüüd näha põhjapoolse külglöövi seinal.
Altar ja kantsel restaureeriti põhjalikult a 1956-1957. Kantsli kõlakatus pärineb kiriku Põhjasõja järgsest taastamisaastast 1730. Selle kartushkilbil on tekst: "Aastal 1730 on härra parun ja maanõunik J.J.v.Tiesenhausen lasknud selle kiriku uuesti repareerida ja oma kulul täiesti uutena üles seada kantsli ja altari."
8-haruline lühter lõunalöövi idapoolses travees on kiriku vöörmündri H.v.Guickeni kingitus 1653.a. 12-haruline lühter põhjalöövi idapoolses travees on Vao Mõisa- omaniku Paul von Rennenkampfi (surnud 1887) parandus. 12-haruline lühter kooriruumis altarivõre kohal kannab graveeringut "Abraham Lang 1685". 8-haruline lühter kesklöövi altaripoolses travees kannab graveeringut "Jacob Johann von Tiesenhausen 1771". Väike 6-haruline lühter torni eeskojas kannab graveeringut "Jakob Johann v. Tiesenhausen 1748". Seinalühtrid on Vaeküla mõisaomaniku Carl von Schuberti (surnud 1886) pärandus. Vappepitaaf lõunalöövi idaseinal pärineb Tallinna Toomkirikust.
See kannab kirja "Esiisale härra Fabian von Tiesenhausenile" (17. saj lõpp).