9. juulil 2020 kell 17.00 avab kunstnik Eveli Varik näituse kelladest, mis on valmistatud Rakvere Kolmainu kiriku katuseplekist, mis pärineb aastast 1933. Nii leiab vana plekk taaskasutust tiksuva aegumatu tootena. Rakvere Teatri kell on disainitud teatri 80. juubeliaastaks. Kiriku kell sai inspiratsiooni kaunist Kolmainu kiriku arhitektuurist ja „Noormees jalgrattal muusikat kuulamas” on samanimelise skulptuuri (skulptor Aivar Simson) ideelahendus kellana. Skulptuuri saab näha Rakvere linna keskväljakul. Kell valmis Arvo Pärdi 85. juubeliaastat silmas pidades.
Kiriku katuseplekist toodete valmistamine sai alguse Rakvere teatrist. Toonane turundusspetsialist Laila Talunik käis välja idee seda materjali taaskasutada. Esialgu valmisid Rakvere Teatrile suveetenduse („Maailma parim küla”) sildid ja kirikule sai tehtud paar aastat külmikumagneteid („Vaikus on tarkus” Arvo Pärt). Kuna katuseplekki ikka jagus, tuli kunstnikul hea idee, teha sellest kellasid. Inspiratsioon tekkis heast eesti disainist - disainer Leonardo Meigase kelladenäitusest Rakvere teatrigaleriis ja kohvikus. Nii valmiski Eesti Vabariigi 100. juubeliks koos Meigase näitusega 100 esimest kella ja need sai kõik üles pandud Rakvere linnapea ja - maavanema vastuvõtuks teatrimajas. Nende kellade valmimine sai teostatud koos Rakvere kultuurimaja usina kollektiiviga. Neist igiliikuritest kujunes lummav ajavool teatri erinevate ruumide seintel.
Sellel näitusel on üleval ka mõned vaiksed tiksujad sellest vanemast kollektsioonist, kus on kasutatud peal luuleridu rakvere murdes, meie oma poeedilt Suokassilt ja veel teiselt autorilt nimega Liv, kes on kunstnik ise.
Peale seda, kui ajateenrid olid erinevatel seintel rippumisest väsinud, pakkis kunstnik nad karpidesse ja nad sattusid tasapisi inimeste kodudesse, kirikutesse, teatritesse, mujale näitustele. Nagu ajaga ikka on, ta käib inimesega kaasas. Ajanäitajaid sai saadetud postiga nii Rakverre, Muhu saarele, kui Lõuna- Eestisse, Tallinna, Tartu, Pärnu ja jagus neid mujalegi maailma laiali.
Siis tuli järgmine idee. Mõte tekkis ühel õhtupoolikul, kui kunstnik taaskord silmitses teatrist koju jalutades ilusate proportsioonidega kellaga kiriku arhitektuuri. See geomeetriline mäng tundus õige pilt, mida uuel ajanäitajal kujutada. Kus kesksel kohal kell kuhu osutid paigutada. Edasi tuli juba mõttesse Rakvere Teatri kell, mis tundus selles komplektis vältimatu. Kunstnikul on tugev side selle majaga, mis samuti suurejooneline arhitektuuri näide meie väikeses parkidega linnas. Veel edasi idee väga toredast Aivar Simsoni skulptuurist „Noormees jalgrattal muusikat kuulamas”, kummardusega Arvo Pärdile. Kes aitas Kolmainu kiriku katuse vahetamisele kaasa ja kelle muusikat saab tihti selles pühakojas kuulata.
Kunstnik Eveli Varik tänab südamest kõiki inimesi, kes on olnud erinevatel hetkedel abis kelladega seotud projektide juures ja keda siin ülal tekstis pole mainitud.
Jutt ei tohi olla liiga pikk, sest meil ei ole aega! Kunstnik palub teil vahel aeg maha võtta!